Lidhje

Pas tërmetit vdekjeprurës në Itali

Tërmeti që goditi të mërkurën Italinë qendrore shkaktoi të paktën 241 të vrarë dhe mbi 360 të plagosur, thuhet në një raport të publikuar nga Agjencia italiane e Mbrojtjes Civile. Zonat më të goditura ishin qytezat Amatriçe dhe Accumoli, që thuajse u rrafshuan. Në Amatriçe pati 184 viktima, 43 në Arqueta dhe 11 të Accumoli. Ekipet e shpëtimit i vazhduan edhe të enjten kërkimet për personat që mund të kenë mbetur nën rrënoja.
Shih më tepër

Rescuers make their way through destroyed houses following Wednesday's earthquake in Pescara Del Tronto, Italy, Aug. 25, 2016.
1

Rescuers make their way through destroyed houses following Wednesday's earthquake in Pescara Del Tronto, Italy, Aug. 25, 2016.

Dust is seen coming out from falling rubble following an aftershock in Amatrice, central Italy, Aug. 25, 2016.
2

Dust is seen coming out from falling rubble following an aftershock in Amatrice, central Italy, Aug. 25, 2016.

A body is carried away by rescuers following an earthquake in Amatrice, central Italy, Aug. 25, 2016.
3

A body is carried away by rescuers following an earthquake in Amatrice, central Italy, Aug. 25, 2016.

People walk in a tent camp near Pescara Del Tronto, Italy, Aug. 25, 2016. The civil protection agency set up tent cities around the affected towns to accommodate the homeless.
4

People walk in a tent camp near Pescara Del Tronto, Italy, Aug. 25, 2016. The civil protection agency set up tent cities around the affected towns to accommodate the homeless.

Ngarko më shumë

XS
SM
MD
LG