Lidhje

Tërmet në Itali


Një tërmet prej 4 shkallësh goditi të hënën mbrëma ishullin turistik italian Ischia, jo larg brigjeve të Napolit, duke vrarë të paktën dy veta dhe duke plagosur 25 të tjerë.

Banorët dhe turistët ngarendën në rrugë nga shtëpitë dhe hotelet.

Pamjet televizive shfaqën pamjet e gjashtë ndërtesave dhe një kishe të rrëzuar në qytetin Casamicciola.

Instituti kombëtar italian i gjeofizikës dhe vullkaneve tha se ishulli u godit nga tërmeti prej 4 shkallësh, ndërsa agjencitë amerikane dhe evropiane thanë se fuqia e tij ishte 4.3 shkallë.

Helikopterët dhe barkat dërguan punonjës të kërkim shpëtimit në ishull.

Roberto Allocca, një mjek në spitalin lokal i tha televizionit Sky TG24 se 25 veta jaë trajtuar për plagë më të lehta. Pjesa më e madhe e spitalit ishte evakuuar dhe trajtimet janë kryer përjashta.

Tërmeti goditi pak ditë para përvjetorit të tërmetit të madh që vrau afro 300 veta në Italinë qendrore, pjesa më e madhe e tyre në qytetin Amatrice.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG