Lidhje

Shpëtohen 300 imigrantë në Detin Mesdhe


Forcat e marinës amerikane mundën të shpëtojnë rreth 300 imigrantë në Detin Mesdhe. Një pjesë e tyre ndodheshin në një barkë që po fundosej.

Zyrtarët amerikanë thanë se imigrantët u morën me dy anije dhe ju dha ndihma e nevojshme mjekësore, para se të transferoheshin për në Maltë me ndihmën e ushtarëve të këtij vendi.

Mijëra njerëz, shumë prej tyre nga Afrika Veriore, kanë mundur të shpëtohen nga mbytja këtë vit, gjatë përpjekjeve të tyre për të shkuar në Evropë përmes brigjeve italiane.
XS
SM
MD
LG