Lidhje

Histori: Çfarë ndodhi më 19 gusht?


Histori - çfarë ndodhi më 19 gusht?

1848 - Gazeta New York Herald botoi e para lajmin mbi zbulimin e arit në Kaliforni.

1934 - Gjermanët votuan për të bërë Adolf Hitlerin udhëheqësin e tyre (Fyhrer).

1960 - Piloti amerikan i aeroplanit U-2, Francis Gary Powers u dënua për spiunazh në Moskë.

1960 - Rusët dërguan me satelit dy qenë në orbitën e tokës.

1964 - Grupi Beatles filloi turneun e parë në Amerikën veriore, gjatë të cilit dha koncerte në 26 qytete.

Mendim i dites

"Dëshira nuk është për ar, por për mjetin e lirisë dhe mirëqenies".

Ralph Waldo Emerson
XS
SM
MD
LG