Lidhje

Karzai, apel për bashkëpunim me fqinjët


Karzai, apel për bashkëpunim me fqinjët

Presidenti afgan Hamid Karzai tha sot se nuk do të ketë shpresa për paqen në vendin e tij, pa ndihmën nga fqinjët në luftën e përbashkët kundër terrorizmit.

Zoti Karzai i bëri këto komente në një konferencë për Afganistanin që po u mbajt sot në Turqi. Ai tha se rrjetet terroriste vazhdojnë të përbëjnë një kërcënim madhor për sigurinë e Afganistanit. dhe se grupet që kryejnë “një fushatë shkatërrimi të pamëshirshme” brenda në Afganistan i kanë strehimet e tyre jashtë vendit.

Zoti Karzai i bëri thirrje Pakistanit ta ndihmojë vendin e tij të negociojë me udhëheqësit kryesorë talebanë, për të cilët ai tha se ndodhen në Pakistan.

Në Stamboll u mblodhën sot përfaqësues nga 20 vende dhe pjesëtarë të agjencive të ndihmave për takimin një ditor që u përqëndrua tek siguria dhe zhvillimi ekonomik i Afganistanit, ndërsa trupat e huaja përgatiten të largohen prej andej. Zyrtarët në takim diskutuan për sigurinë dhe bashkëpunimin rajonal, si dhe mbi përpjekjet e afganëve për t’i dhënë një zgjidhje politike konfliktit 10-vjeçar.

XS
SM
MD
LG