Lidhje

Kim Jong Un: komandant suprem i Koresë së Veriut


Kim Jong Un: komandant suprem i Koresë së Veriut
Kim Jong Un: komandant suprem i Koresë së Veriut

Media shtetërore në Korenë e Veriut quajti sot udhëheqësin e ri Kim Jon Un komandant suprem të ushtrisë.

Është kjo hera e parë që një institucion zyrtar i Veriut ka përdorur këtë titull për djalin e tretë dhe pasardhësin e Kim Jong Il-it.

Udhëheqësi i ri është gjeneral me katër yje por ka pak përvojë ushtarake.

Njoftimi sinjalizon një tranzicion të qetë të pushtetit në vendin me armë bërthamore, ku vazhdojnë ceremonitë mortore për Kim Jong-Il-in, funerali i të cilit zhvillohet më 28 dhjetor.

Të enjten, Korea e Veriut e shpalli fillimin e epokës së Kim Jong Unit.

XS
SM
MD
LG