Lidhje

Kina njofton raste të reja të gripit të shpendëve


Kina njoftoi rastin e dytë të gripit të shpendëve në një provincë të re, në perëndim të zonës ku ka qënë e përqëndruar sëmundja.

Agjencia Xinhua e lajmeve tha se dy raste të sëmundjes u njoftuan sot në provincën qendrore të Henanit.

Deri dje, kur rasti i një shtatë vjeçareje u njoftua në kryeqytetin Pekin, përhapja e virusit H7N9 ishte përqëndruar përreth qytetit lindor të Shangait, qindra kilometra larg.

Michael O'Leary, kreu I Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Kinën tha sot se përpapja e virusit vdekjeprurës në pjesë të tjera të vendit nuk është çudi dhe pritej.

11 vetë kanë vdekur në Kinën lindore që kur virusi u njoftua për here të pare muajin e kaluar. Virusi besohet të tranmetohet nga shpendët tek njerëzit, duke shkaktuar asgjesime dhe kufizime në tregëtinë e tyre.

Ekspertët shqetësohen nse versioni i ri i gripit të shpendëve mund të bëhet më ngjitës dhe të shkaktojë një epidemic, megjithëse OBSH-ja thotë se deri tani nuk ka prova që virusi të përhapet mes njerëzve.
XS
SM
MD
LG