Lidhje

Kinë, mobilizohet policia pas thirrjeve në internet për protesta

  • Zëri Amerikës

Kinë, mobilizohet policia pas thirrjeve në internet për protesta

Në Kinë, forcat policore kishin dalë në disa qytete të vendit, pas thirrjeve në faqe interneti nga jashtë vendit për protesta demokratike të stilit të Lindjes së Mesme.

Në Pekin dhe në Shangai ishin vendosur trupa të policisë, për të mos lejuar grumbullimin e trupave.

Disa gazetarë të huaj u sulmuan fizikisht. Të tjerë, mes tyre edhe gazetarë të Zërit të Amerikës, u ndaluan dhe ju konfiskuan blloqet me shënime, aparatet fotografikë dhe videokamerat. Nuk është e qartë se kush qëndron prapa thirrje për protesta.

Qeveria kineze ka bllokuar faqe interneti dhe mesazhe ku përmendet termi "Revolucioni Jasmine", që i referohet protestave që filluan në Tunizi.

XS
SM
MD
LG