Lidhje

Kosovë, mungesë transparence për dokumentet publike


Kosova thuhet se ka infrastrukturë të mirë ligjore për qasjen tek dokumentet publike, por shoqëria civile dhe gazetarët thonë se janë përballur shpesh me mos përgjigje për informatat e kërkuara nga institucionet e vendit. Vëzhguesit thonë se problemi më i madh është qasja tek kontratat për projektet infrastrukturore dhe kontratat për kryerjen e shërbimeve për qeverinë të cilat sipas tyre, përfshijnë interesa biznesi dhe politike. Kjo sipas tyre, jep një mesazh për mungesë transparence, që shihet si një faktor i rëndësishëm për luftuar korrupsionin në vend.

Kosovë, mungesë transparence për dokumentet publike
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:37 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG