Lidhje

Peticion kundër rritjes së çmimit të energjisë në Kosovë


Në Kosovë është duke u nënshkruar një peticion, nëpërmjet të cilit do të kërkohet zhbërja e vendimit për rritjen e çmimit e energjisë elektrike. Me këtë peticion të organizuar nga rreth 70 organizata të shoqërisë civile dhe sindikale, kërkohet ndërhyrja e institucioneve për të anuluar vendimin, që sipas tyre do të ndikojë në gjendjen tashmë të rëndë të popullsisë. Gjatë tre muajve të fundit, çmimi i energjisë elektrike është rritur me rreth 10 për qind, për shkak të, siç është thënë, mungesës së energjisë elektrike në vend dhe rritjes së importit të saj nga vendet fqinje.

Kosovë, peticion kundër rritjes së çmimit të energjisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

XS
SM
MD
LG