Lidhje

Prishtina përgatitet për marrjen e përgjegjësive nga EULEX-i


Në Kosovë, qeveria tha se po bënë përgatitjet për hartimin e planit për kalimin e përgjegjësive nga Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit tek institucionet vendase dhe përmbylljen e mandatit të këtij misioni.

Ky pohim pasoi rezolutën e së enjtes të miratuar në parlamentin e Kosovës, nëpërmjet së cilës bëhet thirrje për përfundimin e këtij mandati nga qershori i vitit të ardhshëm.

Kundër këtyre planeve reaguan zyrtarët serbë, sipas të cilëve largimi i EULEX-it do të nuk do të lejonte zbatimin e marrëveshjeve të arritura në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë.

XS
SM
MD
LG