Lidhje

Debate për institucionet e ardhshme në Kosovë


Në Kosovë, po bëhen përgatitjet për mbledhjen e parë të Parlamentit të dalë nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të tetë qershorit, që duhet të mbahet më 17 korrik. Partia Demokratike që doli e para, synon të drejtojë institucionet, por pa partitë e tjera nuk mund të sigurojë shumicën e nevojshme. Partitë opozitare thonë se janë ato që i kanë numrat e nevojshëm për të ngritur institucionet dhe se aktualisht janë duke diskutuar rrugët e ndërtimit të institucioneve. Lëvizja Vetëvendosje mbështet lënien jashtë institucioneve të Partisë Demokratike por kërkon që qeveria e ardhshme të ndryshojë qasjen ndaj bisedimeve me Serbinë.

Kosove, pergatitjet per mbledhjen e pare te Parlamentit
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

XS
SM
MD
LG