Lidhje

Gjykata e Posaçme për Kosovën, do të jetë në Hagë


Autoritetet holandeze bënë të ditur dje se gjykata e Posaçme për krimet e luftës në Kosovë do të krijohet në Hagë. Gjykata e cila do të merret me akuzat për krime gjatë viteve 1999 – 2000 të ngritura ndaj pjesëtareve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, do të financohet nga Bashkimi Evropian dhe do të veprojë në përputhje me ligjet e Kosovës. Autoritetet në Kosovë kanë shprehur gatishmërinë për të përmbushur të gjitha obligimet që dalin për themelimin e kësaj gjykate. Ndërsa autoritetet në Beograd kanë bërë të ditur se do ta ndihmojnë këtë gjykatë për zbardhjen e të gjitha krimeve që kanë ndodhur ndaj serbëve në Kosovë.

Gjykata e Posaçme për Kosovën
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG