Lidhje

Procesi i liberalizimit të vizave në Kosovë


Në Kosovë autoritetet thonë se kanë përmbushur tetë kriteret e fundit teknike të kërkuara nga Komisioni Evropian, ndërsa shpresojnë që në ditët në vazhdim të marrin vlerësim pozitiv për përmbushjen e këtyre kritereve. Por, njohës të integrimeve evropiane në Prishtinë thonë se procesi i liberalizimit të vizave nuk është thjesht një proces teknik, por edhe një proces i rëndësishëm politik. Ata thonë se mungesa e shtrirjes së pushtetit në të gjithë territorin e saj dhe obligimet ndërkombëtare luajnë rol të rëndësishëm në procesin e liberalizimit të vizave.

Kosova dhe BE
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG