Lidhje

Kosovë: Parlamenti miraton buxhetin për vitin 2021


Me 85 vota për, parlamenti i Kosovës miratoi të martën projektligjin për buxhetin e vitit 2021, duke përmbushur synimin që vendi të ketë buxhet të miratuar para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që pritet të mbahen në fillim të vitit të ardhshëm.

Buxheti i Kosovës për vitin 2021, është rreth 2.4 miliardë euro. Viteve të fundit buxheti nuk ka arritur të miratohet asnjëherë brenda afatit ligjor pra me 31 dhjetor. Buxheti i vitit 2020 u miratua në muajin mars të këtij viti, ndërkaq buxheti i vitit paraprak në shkurt të vitit 2019.

Seanca e së martës pritet të jetë edhe e fundit jo vetëm për vitin 2020 por edhe për mandatin e këtij parlamenti që pritet të shpërndahet menjëherë pas publikimit të aktgjykimit të plotë të Gjykatës Kushtetuese, e cila më 21 dhjetor, tha se qeveria e kryeministrit Avdullah Hoti, është zgjedhur në mënyrë jokushtetuese, ndërsa përcaktoi që vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme jo më larg se dyzet ditë pas shpalljes së tyre.

Qeveria e kryeministrit Hoti u votua me 3 qershor, duke u bërë qeveria e dytë që doli nga zgjedhjet e mbajtura më 6 tetor të vitit 2019. Qeveria e parë e ish kryeministrit Albin Kurti u miratua më 3 shkurt dhe u rrëzua më 25 mars. Të dyjat janë qeveritë më jetëshkurtra në historinë e re të Kosovës.

Pas publikimit të vendimit të Gjykatës Kushtetuese pritet të shpallet edhe data e zgjedhjeve nga ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, e cila javën që lamë pas zhvilloi këshillime me partitë politike rreth kësaj çështjeje.

Zgjedhjet e vitit të ardhshëm do të jenë të tretat brenda katër viteve në Kosovë, ku që nga shpallja e pavarësisë asnjë qeveri nuk e ka çuar deri në fund mandatin e saj.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG