Lidhje

Kosovë: Konfirmohen 40 raste të reja me koronavirus ndërsa zbuten masat kufizuese


Autoritetet në Kosovë konfirmuan edhe 40 raste të reja të të prekurve me koronavirus, ndërsa janë miratuar lehtësime të kufizimeve që synonin parandalimin e përhapjes së infeksioneve.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se 40 rastet e reja u konfirmuan pas 296 testeve.

Sipas institutit 10 raste janë nga komuna e Prishtinës, 8 raste nga komuna e Vushtrrisë, 7 nga komuna e Prizrenit, 6 nga komuna Fushë Kosovë, 5 nga komuna e Obiliqit, nga 1 rast në Skenderaj, Gjilan, Rahovec dhe Mitrovicë.

“Që kur ka filluar lehtësimi i masave për disa aktivitete, kemi gjurmuar raste të reja të COVID-19 duke u shtuar rreziku të shpërthejnë vatra të reja epidemike në disa komuna të Kosovës e në veçanti në komunën e Prishtinës, Vushtrrisë, Prizrenit, Fushë Kosovës, Obiliqit nga mos mbajtja e distancës dhe mos mbajtja e maskave”, thuhet në njoftimin e Institutit.

Rastet e së dielës e çuan në 1 mijë e 234 numrin e përgjithshëm të të prekurve nga koronavirusi, nga të cilët 31 kanë humbur jetën, ndërsa 890 janë shpallur të shëruar.

Të dielën qeveria e Kosovës, miratoi lehtësimin e disa masave kufizuese, sipas të cilave nga e hëna qytetarët që hyjnë në Kosovë përmes kufijve tokësorë, nuk do të detyrohen që të vetizolohen për shtatë ditë, por do t’u nënshtrohen kontrolleve mjekësore.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, tha se në këtë mënyrë do të mundësohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe mallrave, posaçërisht nga Shqipëria dhe Lugina e Preshevës.

Nga e hëna hiqet edhe orari i kufizimit të lëvizjes të qytetarëve nga ora 21:00 deri në orën 05:00.

Autoritetet qeveritare thanë se do të hartohet edhe një doracak për mbrojtjen nga COVID-19-ta, për të gjitha veprimtaritë publike si dhe fillimin e këshillimeve rreth mundësisë së rihapjes së trafikut ajror.

Nga 1 qershori, në Kosovë janë hequr masat kufizuese për një varg veprimtarish, përfshirë baret e restorantet.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG