Lidhje

Kosovë: Një e vdekur dhe 28 raste të reja të të prekurve nga koronavirusi


Të shtunën mbrëma autoritetet në Kosovë thanë se një grua e lindur në vitin 1947, nga komuna e Shtimes në jug të Prishtinës, ndërroi jetë nga pasojat e koronavirusit.

Ajo ishte dërguar për trajtim në Klinikën Infektive në Prishtinë me 20 prill dhe ishte diagnostikuar edhe me sëmundje të tjera kronike.

Vdekja e saj çoi në 20 numrin e viktimave të koronavirusit në Kosovës.

Të shtunën mbrëma Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se janë konfirmuar edhe 28 raste të reja të të prekurve.

Prej tyre 14 raste nga komuna e Rahovecit, 4 nga Gjilani, 2 raste nga komuna e Pejës 2 raste nga komuna e Kaçanikut 2 raste në Malishevë, 2 raste nga komuna e Prizrenit dhe nga 1 rast në Prishtinë dhe Istog.

Rastet e reja e çuan në 731 numrin e përgjithshëm të të prekurve.

Po të shtunën 3 pacientë u shpallën të shëruar duke e çuar në 165 numrin e përgjithshëm të të shëruarve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG