Lidhje

Kosovë: 10 raste të reja më koronavirus


Nga 250 teste të kryera të martën në Kosovë, 10 veta janë konfirmuar me koronavirus.

Prej tyre 5 janë nga komuna e Kamenicës, 3 raste nga komuna e Vitisë dhe nga 1 rast në Shtime dhe Rahovec.

Rastet e reja e çuan në 790 numrin e përgjithshëm të të prekurve nga koronavirusi, nga të cilët 22 veta kanë humbur jetën.

Po të martën mbrëma autoritetet thanë se janë shpallur të shëruar 31 veta duke e çuar në 232 numrin e përgjithshëm të të shëruarve.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, shkroi se kjo është dita e dytë me radhë kur në Kosovë ka më shumë të shëruar se rezultate të reja me infeksion, duke theksuar së këto janë rezultate shpresëdhënëse.

“Të bashkuar dhe të koordinuar e me përkushtim do ia dalim. Kujdesi duhet të vijojë njëjtë si deri tani, sakrifica e secilit po i jep rezultatet. Ndaj le të jemi të vëmendshëm e solidarë si deri tani”, shkroi ministri Vitia.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG