Lidhje

Haradinaj: Të martën parlamenti voton për kufirin me Malin e Zi


Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të enjten se seanca për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, pritet të mbahet të martën e ardhshme ndërsa shfaqi bindjen se deputetët do ta përmbyllin këtë çështje.

Haradinaj: Të martën parlamenti voton për kufirin me Malin e Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

“Edhe për mua nuk ka qenë një proces i lehtë dhe vazhdon të mos jetë një proces i tillë. Por nuk po mund ta shoh popullin tim të izoluar, duke pasur parasysh se megjithatë kemi arritur ta ruajmë tërësinë territoriale dhe mundësinë e korrigjimit të marrëveshjes në drejtimin e Çakorrit dhe Kullës”, tha zoti Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj nuk dha hollësi nëse janë siguruar votat e nevojshme për të votuar marrëveshjen.

Partitë shqiptare në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në opozitë vazhdojnë të përkrahin votimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, por votat e tyre nuk janë të mjaftueshme, meqë nevojiten dy të tretat e 120 deputetëve.

Autoritetet janë vënë në përpjekje për të siguruar edhe vota nga disa deputetë tjerë të opozitës apo nëpërmjet ndonjë marrëveshjeje me Listën Serbe e cila deri më tani ka kundërshtuar çdo mundësi të votimit.

Kundër votimit është shprehur lëvizja Vetëvendosje, e cila që nga dje është ndarë zyrtarisht në Parlamentin e Kosovës. Një grup prej 12 deputetësh të kësaj lëvizjeje zyrtarizoi ndarjen duke themeluar Grupin e Pavarur të deputetëve, ndërsa lanë të hapur mundësinë për krijimin e një force të re politike. Një deputetë e kësaj lëvizjeje, Donika Kadaj Bujupi u rikthye në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, duke shtuar kësisoj numrin e deputetëve në koalicionin në pushtet.

Vëzhguesit pohojnë se kërkimi i votave të munguara mund të shtrihet në ish deputetët e lëvizjes Vetëvendosje, megjithëse edhe grupi i ri ka ritheksuar kundërshtimin ndaj marrëveshjes.

Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi, kishte ndarë skenën politike në vend për gati tre vjet.

E nënshkruar në fund të gushtit të vitit 2015, ajo është ratifikuar nga parlamenti i Malit të Zi, por nuk është ratifikuar nga Kosova për shkak të mospajtimeve që çuan edhe në skena të dhunshme në parlament dhe jashtë tij. Kundërshtarët e marrëveshjes pohojnë se Kosova humb mbi 8 mijë hektarë tokë.

Muajin e kaluar, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Malit të Zi, Filip Vujanoviç u pajtuan për shqyrtimin e gabimeve të mundshme në marrëveshje, duke rihapur diskutimet për ratifikimin e mundshëm të saj nga parlamenti i Kosovës.

Mos ratifikimi i kësaj marrëveshjeje që është kusht për liberalizimin e vizave ka bërë që qytetarët e Kosovës ende të presin në radhë për viza para ambasadave evropiane, ndërsa është edhe një nga kushtet që Kosova duhet përmbushë drejt rrugës së saj drejt integrimeve evropiane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG