Lidhje

Kosovë, katër të akuzuar për vrasjen e dy policëve në 2004


Prokuroria e Posaçme e Kosovës tha se një prokuror ndërkombëtar ngriti të premten akuzë kundër katër shtetasve të Kosovës, nën dyshimet për përfshirjen në vrasjen e dy zyrtarëve të policisë në vitin 2004.

Arsim Rustolli, pjesëtar i Shërbimit Policor të Kosovës dhe polici nga Gana, Kojo Essuman, që shërbente në policinë e Misionit të Kombeve të Bashkuara, u vranë më 23 mars të vitit 2004, kur ishin në një patrullim të përbashkët në një fshat të komunës së Podujevës, në veri të Prishtinës. Një përkthyes lokal ishte plagosur në atë incident.

Dy nga të akuzuarit qenë arrestuar më 5 korrik të këtij viti në një operacion në shkallë të gjerë në të cilin qenë përshirë 35 zyrtarë policorë të Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit dhe 100 zyrtarë policorë nga Kosova. Një ditë më pas, një nga të akuzuarit është ekstraduar nga Gjermania. I akuzuari i katërt ndodhët në burg për vrasje dhe vepra tjera penale.

Në lidhje më këtë vrasje qenë arrestuar 13 persona, por 12 syresh u lanë të lirë në mungesë provash dhe njëri që dënuar në vitin 2007 me 30 vjet heqje lirie.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG