Lidhje

Tre të rinj nga Kosova të vrarë në Mynih


Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka shpallur të dielën ditë zie në nderim të tre të rinjve shqiptarë nga Kosova, që kanë humbur jetën në sulmin e së premtes mbrëma në qendrën tregtare në Mynih të Gjermanisë. Në një njoftim të zyrës së presidentit të vendit thuhet se dita e zisë shpallet edhe “në solidarizim me popullin gjerman”.

Ministria e Jashtme e Kosovës konfirmoi sot se tre të rinj shqiptarë nga Kosova, kanë humbur jetën në sulmin e së premtes mbrëma në qendrën tregtare në Munih, ndërsa janë shprehur siç thuhet, të tronditur nga sulmi terrorist dhe ngushëllon familjarët e të vrarëve.

Ngushëllime familjeve kanë shprehur edhe udhëheqës fetar e politikë të Kosovës.

Ditë zie në Kosovë për tre viktimat në Mynih
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Në një deklaratë të kryetarit të Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiut Naim Tërnava thuhet se "mbrëmë njerëzimi u përball edhe më një akt të rëndë terrorist, nga i cili pësuan qytetarë të pafajshëm. Sulmi në Munih është vazhdimësi e akteve terroriste që kanë për qëllim atakimin e vlerave hyjnore, humane e njerëzore, përmes dhunës, frikës e terrorit.

Kemi ndjesi e dhembshuri të veçantë me atakimin e Gjermanisë dhe popullit gjerman, ngase ne si popull e shtet tek Gjermania e gjermanët, në ditët tona më të vështira kemi gjetur mbështetjen, përkrahjen dhe ndihmën e pakursyer, që për ne është e paçmuar".

Duke shprehur mbështetjen për autoritetet gjermane dhe ngushëllimet për familjarët e viktimave, myftiu Tërnava ngushëllon dhe ndan dhimbjen edhe me familjet e bashkatdhetarëve të Kosovës, për humbjen e më të dashurve të tyre nga sulmi i mbrëmshëm.

Për më tepër, thekson ai, "sulmi mbi Gjermaninë është atak mbi një vend e një popull që parandaloi krizën e refugjatëve, duke evituar njëkohësisht një katastrofë humanitare që trokiste në dyert tona.

Asnjë kompromis me terroristët, dhunuesit e barbarët. Uniteti veprues i botës së qytetëruar, të lirë e demokratike do e mposht edhe këtë të keqe me të cilën po përballemi", thuhet në reagimin e myftiut Tërnava.

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, nëpërmjet rrjetit social Facebook ka shprehur siç thuhet “indinjatën për krimin makabër që ua mori jetën 9 qytetarëve të pafajshëm në Mynih, në mesin e të cilëve edhe tre shqiptarëve nga Kosova. Në postimin e zotit Veseli thuhet se “sulmet e tilla të tmerrshme nuk do të mund të ndryshojnë vlerat tona të përbashkëta dhe mënyrën tonë të jetesës”.

Edhe kryeministri i Kosovës Isa Mustafa nëpërmjet një telegrami ka ngushëlluar shtetin gjerman dhe familjet e viktimave. Në telegram thuhet se ”Qytetarët e Kosovës janë thellësisht të prekur dhe të pikëlluar nga ky akt barbar që la të vdekur shumë njerëz të pafajshëm".

Nëntë persona u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën, në një qendër tregtare në Mynih, kur një sulmues i vetëm qëlloi me armë zjarri, ndërsa më pas vrau veten në afërsi të qendrës tregtare. Autori i sulmit ishte një 18-vjeçar me shtetësi të dyfishtë, iraniane dhe gjermane.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG