Lidhje

Kosova përkujton sulmet e 11 shtatorit


Kosova përkujton sulmet e 11 shtatorit në SHBA
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Kosova përkujton sulmet e 11 shtatorit në SHBA

Në Prishtinë, Garda e Nderit e Policisë së Kosovës, uli në gjysmë shtizë flamurin e Shteteve të Bashkuara, në nderim të viktimave të sulmeve të 11 shtatorit të vitit 2001.

Kosova përkujton sulmet e 11 shtatorit në SHBA
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Ceremonia përkujtimore e organizuar nga shoqata “Miqtë e Amerikës: u mbajt në sheshin që mban emrin e ish presidentit amerikan Bill Clinton ku ndodhet edhe shtatorja e tij.

Çdo vit, 11 shtatori shënohet ne forma të ndryshme në Kosovë, ku roli i Shteteve të Bashkuara vlerësohet i pazëvendësueshëm në procesin e çlirimit dhe pavarësimit të Kosovës.

I tillë ky rol vlerësohet edhe për proceset e ardhshme politike në Kosovë përfshirë edhe atë të integrimeve euroatlantike.

XS
SM
MD
LG