Lidhje

Parlamenti i Kosovës hapi seancën për zgjedhjen e presidentit


Parlamenti i Kosovës u mblodh pak para orës 20 në seancë të jashtëzakonshme për zgjedhjen e presidentit të ri, me gjithë mëdyshjet rreth votave dhe përplasjeve politike të një dite më parë rreth një kërkese të lëvizjes Vetëvendosje për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme.

Tetëdhjetë e katër deputetë u mblodhën në seancë duke plotësuar kushtet për filmin e saj, meqë sipas kushtetutës së Kosovës në votim për presidentin duhet të marrin pjesë dy të tretat e deputetëve të parlamentit 120 vendesh të Kosovës.

Sipas Kushtetutës së Kosovës, “zgjedhja e Presidentit të Republikës së Kosovës duhet të bëhet jo më vonë se 30 ditë para përfundimi të mandatit të Presidentit aktual”.

Ky mandat përfundon më 5 maj dhe data e fundit në të cilën parlamenti i Kosovës duhet të fillojë procesin e zgjedhjes së presidentit, është e hëna me 5 prill.

Lëvizja Vetëvendosje, fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit, paraqiti dy kandidatura për këtë post: Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta, që kishte kandidat në listën e lëvizjes Vetëvendosje. Pjesëmarrja në votim e dy e më shumë kandidatëve, është e domosdoshme në mënyrë që të mund të fillojë procedura për zgjedhjen e presidentit.

Sipas Kushtetutës, në dy raundet e para të votimit duhen 80 vota, ndërsa në raundin e tretë, presidenti mund të zgjidhet me shumicën e thjeshtë prej 61 deputetësh, por në votim duhet të marrin pjesë të paktën 80 deputetë.

Seanca për zgjedhjen e presidentit pasoi përplasje të ashpra politike në dy ditët e fundit.

Lëvizja Vetëvendosje, nuk arriti të premten të sigurojë numrin e mjaftueshëm të votave për të miratuar në procedurë të përshpejtuar ndryshimin e ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, kërkesë që u hodh papritmas duke nxitur shumë reagime e pakënaqësi të opozitës.

Madje Lidhja Demokratike e cila ishte zotuar se do të marrë pjesë në votimin për presidentin, tha se nuk do të ofrojë një mbështetje të tillë nëse nuk tërhiqet kërkesa e lëvizjes Vetëvendosje.

Të shtunën pasdite kërkesa u tërhoq duke bërë që në seancë të marrin pjesë edhe deputetëte e Lidhjes Demokratike.

Partia Demokratike dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë hedhur poshtë mundësinë që të votojnë kandidaten e lëvizjes Vetëvendosje për këtë post, Vjosa Osmani. Dështimi i zgjedhjes së presidentit do ta çonte vendin në zgjedhje të reja brenda 45 ditësh.

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike, Enver Hoxhaj, tha se zoti Kurti ka vendosur ta emërojë zonjën Osmani si presidente.

‘Vjosa Osmani nuk po zgjidhet si presidente atë po e emëron zoti Kurti dhe zoti Kurti po e dërgon zonjën Osmani në presidencë me një qëllim, që të ketë një kontroll absolut mbi institucionet e pavarura, mbi gjyqësorin, mbi ushtrinë, mbi shërbimin inteligjent dhe mbi shërbimin e jashtëm, sikurse ka kontroll edhe mbi këtë Kuvend edhe mbi vet qeverinë. Sepse në fund të ditës, kështu është se si zoti Kurti e sheh shtetin dhe shoqërinë kosovare në përputhje me parullën që e kemi dëgjuar edhe në fushatë zgjedhore, krejt dhe drejt, krejt dhe drejt duhet t’i binden zotit Kurti”, tha ai.

Që nga përfundimi i zgjedhjeve edhe diplomatët perëndimor kanë bërë thirrje që të shmanget një mundësi e tillë në një periudhë kur Kosova përballet me situatë të rëndë shëndetësore e ekonomike për shkak të pandemisë së COVID-19.

Para seancës ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, tha se “qëndrimi i qeverisë amerikane mbetet i pandryshuar. Ne mbështesim votimin në parlament. U bëjmë thirrje të gjithë deputetëve të parlamentit të përmbushin përgjegjësitë e tyre ndaj popullit të Kosovës duke marrë pjesë në votim për të siguruar kuorumin”, shkroi ai.

Edhe diplomatë të tjerë perëndimorë bënë thirrje për pjesëmarrje në votim.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG