Lidhje

Kosovë: Dy të ndaluar nën dyshimet për keqpërdorim votash


Prokuroria e Posaçme Kosovës, tha të mërkurën se ka ndaluar dy persona nën dyshimet se kanë kryer veprat penale “keqpërdorimi i detyrës zyrtare gjatë zgjedhjeve” dhe “dhënie apo marrje e ryshfetit në lidhje me votimin”.

Në një njoftim të prokurorisë, thuhet se ajo do të kërkojë masën e paraburgimit për dy yë ndaluarit të cilët janë identifikuar vetëm më nistoret e tyre, A.K dhe S.M. Prokuroria tha se është duke vazhduar hetimet lidhur me këtë rast, por pa dhënë hollësi të tjera.

Kosovë, dy të ndaluar nën dyshimet për keqpërdorim votash
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00


Arrestimet pasuan ankesat e kandidatëve të partive politike në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit për keqpërdorim votash brenda për brenda subjekteve të tyre politike.

Të martën, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, dha dorëheqje nga kjo detyrë si dhe nga të gjitha funksionet në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, pas pretendimeve të ngritura rreth keqpërdorimeve të votave brenda radhëve të kësaj partie.

Dorëheqja pasoi vendimin e Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për rinumërimin e votave të hedhura me kusht dhe atyre nga diaspora për kandidatët nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Vendimi pasoi pretendimin e kandidates së kësaj partie, Florentina Gjergjaj, sipas së cilës kandidates Meliza Haradinaj-Stublla, siç tha ajo, në “mënyrë artificiale i është rritur numri i votave nga personat që kanë futur të dhënat në sistem apo nga personat që kanë bërë numërimin dhe rinumërimin e votave”.

Po ashtu në arsyetimin e vendimit, Paneli i është referuar edhe një video materiali të publikuar nga gazeta në internet Insajderi, ku tre persona dëgjohen duke diskutuar lidhur me “manipulimin e votave” në Qendrën për Numërimin e tyre dhe përgjatë diskutimeve, përmendet edhe emri i bashkëshortit të zonjës Haradinaj-Stublla, të ketë ofruar para në shkëmbim.

Zonja Haradinaj Stublla hodhi poshtë pretendimet ndërsa bëri thirrje për hetim të plotë të tyre. Gjatë së martës ajo u përfshi në përplasje në distancë me anëtarë të tashmë ish partisë së saj.

Zonja Haradinaj-Stublla u bë ministre e Jashtme në qeverinë e kryeministrit Avdullah Hoti, në qershor të vitit 2020, e cila u themelua pas rrëzimit të qeverisë së ish kryeministrit Albin Kurti më 25 mars të vitit të kaluar.

Qeveria Hoti u rrëzua në dhjetor të vitit të kaluar, duke u hapur rrugën zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit në të cilat doli fituese lëvizje Vetëvendosje e zotit Kurti. Në këto zgjedhje Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës fitoi 8 vende në parlamentin 120 vendesh.

Pretendimet për keqpërdorime votash brenda subjekteve politike, nuk ndikojnë në rezultatin e përgjithshëm të partive politike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG