Lidhje

Kryeministri grek kërkon mbështetje politike për masat shtrënguese ekonomike


Kryeministri grek kërkon mbështetje politike për masat shtrënguese ekonomike
Kryeministri grek kërkon mbështetje politike për masat shtrënguese ekonomike

Kryeministri grek Lucas Papademos po i nxit aleatët politikë që të mbështesin një paketë shpëtimi në mënyrë që të shmanget një dështim i qeverisë, pasi ministri i tij i financave paralajmëroi se kishin mbetur vetëm pak orë për të arritur një marrëveshje.

Zoti Papademos mbajti një takim urgjent pasi ministri i financave Evangelos Venizelos paralajmëroi se qeveria kishte afat deri sot në mbrëmje që të arrinte të realizonte një paketë financiare. Venizelo e bëri deklaratën pasi minisrat e Eurozonës kërcënuan që të ndërprisnin fondet nëse Greqia nuk paraqet prova për reforma.

Athina është përpjekur, deri tani pa sukses që të përgjysmojë borxhin që i ka 32 institucioneve të mëdha financiare, një shkurtim prej 130 miliardë dollarë. Njëkohësisht po kërkon miratimin për një fond të ri prej 169 miliardë dollarësh nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe 16 vendet e tjera të Eurozonës.

XS
SM
MD
LG