Lidhje

Kryeministri izraelit refuzon t’i kërkojë ndjesë Turqisë për sulmin mbi flotiljen

  • Zëri Amerikës

Kryeministri izraelit refuzon t’i kërkojë ndjesë Turqisë për sulmin mbi flotiljen

Kryeministri izraelit refuzoi përsëri t’i kërkojë ndjesë Turqisë për sulmin vdekjeprurës mbi flotiljen me destinacion në Gazë që vrau 9 aktivistë turq vitin e kaluar.

Por kryeministri Benjamin netanyahu tha sot se vendi i tij nuk kërkon asnjëherë të përkeqësojë marrëdhëniet me Turqinë dhe nuk do të donte që lidhjet mes dy vendeve të dëmtoheshin.

Turqia dëboi ambasadorin izraelit dhe ndërpreu të gjitha lidhjet ushtarake me Izraelin pas një raporti të OKB-së që zbuloi se sulmi ishte i ligjshëm por se Izraeli përdori forcë të tepruar.

XS
SM
MD
LG