Lidhje

Kur guximi dhe profesionalizmi triumfojnë ndaj frikës


Jeenah Moon, fotoreporterja e agjencisë së lajmeve Reuters
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Jeenah Moon, fotoreporterja e agjencisë së lajmeve Reuters

Jeenah Moon ka parë gjithçka si fotoreportere e agjencisë së lajmeve Reuters e vendosur në Nju Jork. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anna Nelson tregon se çfarë ka parë fotoreporterja nga prapa lentes së kamerës.

Një koncert Krishtlindjesh në shkallët e katedrales historike episkopale të Shën Gjonit në Nju Jork, u mbajt nën qiell të hapur për shkak të kufizimeve të koronavirusit. Shfaqja po mbaronte kur disa vetë- përfshirë një gazetare të Zërit të Amerikës me fëmijën e saj - qëndruan për të parë pjesën e brendshme të katedrales.

Papritmas u dëgjuan disa goditje të forta.

Njerëzit filluan të vraponin të tmerruar, duke u fshehur pas makinave dhe pemëve.

Një burrë që qëndronte pranë derës së kishës, me dy armë dhe me kapele dhe maskë, po qëllonte në ajër. Ai më pas u qëllua dhe u vra nga policia.

Fotografia që kapi këtë episod u shkrep nga fotoreporterja e agjencisë Reuters, Jeenah Moon.

"Nuk mund ta shihja sepse ishte në cep. E di që ishte një makinë atje, në rrugë, kështu që po shkoja anash. Dhe e pashë personin atje. Provova të fshihesha dhe të fotografoja”, thotë fotoreporterja.

"Nuk kishte kohë për t’u frikësuar, duhet të kuptosh se çfarë po ndodh dhe po mendoja – unë jam këtu, çfarë të bëj? Duhet të fotografoj. // Një burrë dhe një grua përqafuar pas një peme, madje as nuk i hidhnin sytë këtej sepse ishin të frikësuar. Ishte surreale, sikur fotografoja një skenë filmi, nuk duhej të ndodhte në një ditë aq të të bukur."

Jeenah Moon është 39 vjeç. E lindur në Seul të Koresë së Jugut, ajo do të kishte patur një jetë shumë tradicionale po të mos kishte vendosur në moshën njëzet vjeçare të largohej nga vendi - pa para dhe asnjë kontakt. Ajo erdhi në Shtetet e Bashkuara, hyri në një universitet ku studjoi histori arti. Një ditë profesori shfaqi për klasën një film për fotografin e ushtrisë, James Nachtwey.

"Nuk doja të shihja. A do të ikja nga sytë këmbët, apo do të merrja përgjegjësinë të isha i pranishëm me aparatin fotografik?” shprehej Nachtwey.

Atë moment, Moon kuptoi se sa e fuqishme ishte fotografia. Ajo vendosi të ndryshojë rrugën e karrierës së saj dhe u diplomua në Shkollën e Qendrës Ndërkombëtare të Fotografisë në Nju jork.

Iu desh gjysmë dekade dhe punë intensive për t'u shndërruar nga një fotografe e panjohur në një fotoreportere të njohur dhe të respektuar agjencitë Getty Images, Bloomberg, AP dhe Reuters.

"Mendoj se profesioni i fotoreporterit ishte i mbizotëruar nga meshkujt. Situata ka ndryshuar, por gazetareve femra vazhdon t’u duhet të punojnë më shumë për të pasur të drejta të barabarta. // Si një fotografe aziatike më duhet të punoj dy herë, tre herë më shumë", thotë ajo.

Për Jeenah Moon, të jesh e fortë dhe e guximshme nuk do të thotë të mos kesh frikë.

"Po dridhesha, zemra më rrihte si e çmendur, mezi po merrja frymë. Fola me redaktorin tim dhe i thashë se dikush kishte hapur zjarr. Ai më tha të merrja frymë, të mos nxitohesha. Me të vërtetë më qetësoi”, tregon ajo.

Pasi ajo bëri ato fotografi që më pas u botuan në faqet e para të gazetave, Reuters i dërgoi fotoreporteres Moon një letër, ku vlerësonte punën dhe guximin e saj.

Moon shpesh citon një nga fotoreporterët e saj të preferuar, hungarezo-amerikanin Robert Capa, që ishte shprehur: "Nëse fotografitë e tua nuk janë shumë të mira, do të thotë që nuk je aq afër sa ç’duhet".

Edhe nëse afërsia do të thotë të vësh veten në rrezik.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG