Lidhje

LDK mohon mundësinë e përfshirjes në bisedime


LDK

Lidhja Demokratike ngul këmbë për zbatimin e marrëveshjes politike që çoi në emërimin e presidentes së Kosovës

Në Kosovë, Lidhja Demokratike hodhi poshtë çdo mundësi të përfshirjes së saj në bisedime të reja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në të cilat do të diskutohej edhe çështja e veriut të banuar me shumicë serbe. Një nga drejtuesit e kësaj partie, Ismet Beqiri tha se Lidhja Demokratike ngul këmbë edhe për zbatimin e marrëveshjes politike të pranverës së vitit 2011, që çoi në emërimin e presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga. Ai tha se zbatimi i saj është kusht për realizimin e ndryshimeve kushtetuese dhe reformimin e sistemit zgjedhor që ishin pjesë e marrëveshjes.

XS
SM
MD
LG