Lidhje

Letoni, zgjedhje të parakohshme parlamentare


Letoni, zgjedhje të parakohshme parlamentare

Letonezët votojnë sot në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të vendosin nëse partia e qëndrës së djathtë do të qëndrojë në pushtet në shtetin e vogël balltik.

Anketat e opinionit tregojnë se partia pro-ruse Qendra Harmonike kryeson ndaj partisë së bashkuar dhe partisë reformatore.

Megjithatë asnjë parti nuk pritet të marrë shumicën e mjaftueshme, duke çuar në mundësinë e diskutimeve për një koalicion.

Qendra e Harmonisë është tradicionalisht e mbështetur nga pakica ruse e Letonisë. Kjo parti nuk ka qënë në pushtet që nga përfundimi i regjimit sovjetik në vitin 1991.

XS
SM
MD
LG