Lidhje

Lezhë: Përkujtohet 120 vjetori i themelimit të shoqërisë "Bashkimi"


120-vjetori i Shoqërisë "Bashkimi"
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Në Lezhë u përkujtua 120 vjetori i themelimit të shoqërisë "Bashkimi", e cila në një periudhë të rëndësishme të historisë, dha kontribut të vyer për kulturën kombëtare. Pjesë e veprimtarive ishte çelja e një fotoekspozite dhe botimi i Fjalorit të Gjuhës Shqipe, botuar në vitin 1908 nga Shoqëria “Bashkimi”. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte në Lezhë ku përgatiti kronikën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG