Lidhje

Krizë dhe protesta në Maqedoni


Në Shkup dhe në qytete të tjera të Maqedonisë po zhvillohen për çdo ditë protesta për të kundërshtuar vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e dhjetra politikanëve, bashkëpunëtorëve të tyre dhe funksionarëve qeveritarë, të dyshuar për manipulime zgjedhore dhe vepra të tjera penale.

Ekspertët thonë se presidenti është ai që duhet ta tërheqë vendimin, sepse në të kundërt, vendi do të zhytet në krizë edhe më të thellë.

Edhe Departamenti amerikan i Shtetit ka reaguar dy herë brenda një kohe të shkurtër duke i rekomanduar presidentit që t'i lërë organet e drejtësisë të bëjnë punën e tyre.

Kriza në Maqedoni
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

XS
SM
MD
LG