Lidhje

Gjendja e refugjatëve në Maqedoni


Agjencitë e Kombeve të Bashkuara kritikojnë kufizimin e lëvizjes së refugjatëve nga Greqia nëpër Ballkanin Perëndimor, drejt vendeve të Bashkimit Evropian, si dhe masat e seleksionimit të refugjatëve mbi bazën e shtetësisë.

Autoritetet serbe dhe ato maqedonase kanë lehtësuar qarkullimin e këtyre njerëzve në pikat kufitare të Tabanocit dhe Miratocit. Ndërkohë, forcat policore maqedonase kanë forcuar masat në Gjevgeli, tek kufiri me Greqinë.

OKB kritikon masat për kufizimin e lëvizjes së refugjatëve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

XS
SM
MD
LG