Lidhje

Maqedoni, arrin në 22 numri i viktimave nga përmbytjet


Të martën autoritetet thanë se edhe një fëmijë dymbëdhjetë vjeç ka humbur jetën në përmbytjet e fshatrave verilindorë të Shkupit, ndërsa është njoftuar për zhdukjen e një foshnje gjashtëmbëdhjetë muajshe gjatë vërshimeve.

Maqedoni, 22 viktima nga përmbytjet
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Numri i viktimave ka arritur në 22, ndërsa rreth 140 persona të tjerë kanë pësuar lëndime dhe po trajtohen në spitale, por sipas autoriteteve janë jashtë rrezikut për jetën.

Banorët e fshatrave Hasanbeg, Stajkovcë, Smilkovë dhe Straçincë vazhdojnë të mos kenë energji elektrike, ndërsa po përpiqen të pastrojnë shtëpitë dhe oborret nga uji dhe balta.

Ekspertët thonë se mirëmbajtja e infrastrukturës së kanaleve për kullimin e ujërave, mund të kishte zbutur përmasat e pasojave të vërshimeve.

Dëmet ende nuk mund të vlerësohen, por ato janë dukshëm të mëdha.

Mbrëmjen e së shtunës pati njëzet goditje të rrufesë dhe rrebesh shiu me një sasi që në Shkup bie gjatë gjithë muajit gusht.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG