Lidhje

Mbrojtja e trashëgimisë kulturore në Malin i Zi


Mbrojtja e trashëgimisë kulturore në Malin i Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Qyteti i vjetër i Shasit, në Mal të Zi i përket kategorisë së qyteteve më të famshme “të vdekur” në bregdetin e Adriatikut dhe paraqet një burim të pashtershëm arkeologjik. Kjo i ka shtyrë, që për herë të parë, Qendra e Kulturës në Ulqin dhe Qendra për Konservim dhe Arkeologji në Mal të Zi të zbatojnë një projekt në mbrojtje të kësaj trashëgimie kulturore. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG