Lidhje

Mal i Zi, fluturimi i lirë me vela në natyrë


Mal i Zi, fluturimi i lirë me vela në natyrë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Sporti ekstrem i fluturimit të lirë me vela i njohur ndryshe si Paraglajding, është shfaqur rishtazi në Mal të Zi, por që po shënon popullaritet gjithnjë e më të madh mes të rinjve. Ky sport është i përhapur edhe në zonat ku jeton komuniteti shqiptar në Mal të Zi, e sidomos në mjediset e bukura natyrore të Malësisë ku u zhvilluan garat e para në këtë sport duke nxitur dhe zhvilluar edhe turizmin në Komunën e re të Tuzit. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG