Lidhje

Maqedoni, në përgatitje për zgjedhjet


Zgjedhjet në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Në Maqedoni, Partia VMRO-DPMNE e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski do të dalë e vetme në zgjedhjet e planifikuara për 5 qershor. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve e ka pranuar dhe konfirmuar listën me kandidatët për deputetë të kësaj partie. Por, tri partitë e tjera më të mëdha nuk do të dalin në zgjedhje dhe, si rezultat, gjasat për mbajtjen e zgjedhjeve vlerësohen si shumë të vogla. Bashkimi Demokratik për Integrim pritet të dorëzojë në Gjykatën Kushtetuese një nismë për kthimin e deputetëve në Parlament. Parlamenti i vendit u shpërnda me një vendim në fillim të muajit të kaluar.

Zgjedhjet në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

XS
SM
MD
LG