Lidhje

Meshë në Shkup për Nënë Terezën


Në sheshin qendror të Shkupit sot u mbajt një meshë kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës. Meshën e drejtoi kardinali Vinko Puliç. Autoritetet maqedonase krenohen me origjinën nga Shkupi të Nënë Terezës, ku ajo ka lindur, ndonëse asnjëherë nuk e zënë në gojë përkatësinë etnike të saj. Në Shkup ka mbetur një komunitet i vogël katolik prej rreth 200 familjesh, ndërsa meshat në kishën e vetme zhvillohen në gjuhën kroate dhe maqedone.

Meshë për Nënë Terezën në Shkup
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

XS
SM
MD
LG