Lidhje

Shfaqja e organizatave paraushtarake në Maqedoni


Në Maqedoni kanë dalë në skenë disa organizata të cilat kanë shfaqur tendencën për t'u shndërruar në lëvizje nacionaliste paraushtarake, me synimin e shprehur për të mbrojtur vendin qoftë edhe me mjete të dhunshme nga rreziku i një qeverie në mes Lidhjes Social Demokrate dhe partive shqiptare. Ende nuk ka pasur asnjë reagim prej institucioneve përkatëse shtetërore lidhur me këto zhvillime. Analisti Nano Ruzhin thotë se mesazhi dhe imazhi i këtyre organizatave i përngjet dukshëm periudhës së Millosheviçit para luftërave të viteve nëntëdhjetë në ish-Jugosllavi.

Organizatat paraushtarake në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG