Lidhje

Menaxhimi i mbetjeve në Shqipëri


Në Shqipëri, menaxhimi i mbetjeve është një ndër problemet më të mprehta, kjo për shkak të rritjes së vazhdueshme të konsumit, zhvendosjes së popullsisë dhe zhvillimit ekonomik. Vetëm një pjesë e vogël e mbetjeve riciklohen, ndërsa, në të shumtën e rasteve, depozitohen në afërsi të qyteteve, ku, jo rrallë, edhe digjen duke sjellë ndotje të lartë të mjedisit dhe ajrit. Në kronikën e tij, gazetari i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, sjell përvojën e një qyteti si ai i Lezhës, ku me mbështetjen e një programi ndërkombëtar, po punohet për riciklimin e mbeturinave.

Menaxhimi i mbetjeve në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00
XS
SM
MD
LG