Lidhje

Mijëra studentë protestues bllokuan qendrën e Romës

  • Zëri Amerikës

Mijëra studentë protestues bllokuan qendrën e Romës

Mijëra studentë që protestonin bllokuan qendrën e Romës sot si pjesë e një demonstrate mbarë-kombëtare kundër shkurtimeve të propozuara të buxhetit për sistemin universitar.

Rreth 50 mijë studentë u ndaluan nga një mur mikrobuzësh policie dhe rreshta forcash speciale që të mos afroheshin tek parlamenti i vendit ku ligjvënësit po votonin mbi projektligjin e debatueshëm të reformës për universitetet.

Sindikata e Studentëve Italianë thotë se qindra mijëra studentë në të gjithë vendin protestuan kundër projektligjit.
Protestuesit bllokuan trafikun në qendër të Romës, në Milano, Torino, Napoli, Venecia, Palermo dhe Bari.

XS
SM
MD
LG