Lidhje

Ministri i Jashtëm gjerman, thirrje Serbisë të heq dorë nga Kosova

  • Zëri Amerikës
  • Uashington

Ministri i Jashtëm gjerman, thirrje Serbisë të heq dorë nga Kosova

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë po i bën thirrje Serbisë të heqë dorë nga pretendimi ndaj Kosovës dhe të përqëndrohet tek përpjekjet për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Ministri gjerman Guido Westerwelle i tha zyrtarëve serbë gjatë një vizite sot në Beograd, se pavarësia e Kosovës, e cila tashmë është njohur nga 69 vende të botës, është një realitet i pamohueshëm. Ai tha po ashtu se zyrarët e BE-së janë të gatshëm të ndërmjetësojnë bisedimet e drejtpërdrejta mes Beogradit dhe Prishtinës.

Muajin e kaluar, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë mori vendimin se deklarimi i pavarësisë nga Kosova në vitin 2008 NUK përbën shkelje të ligjit ndërkombëtar. Pas këtij vendimi, Serbia dërgoi një rezolutë të re në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ku dënon pavarësinë e Kosovës.

Ministri gjerman Westerwelle e kritikoi sot Beogradin që ja ka çuar ankesën organizatës botërore, në vend që t’ja çojë Parlamentit Evropian. Ndërkohë, Grupi Ndërkombëtar i Krizave, një nga organizatat studimore kryesore po i bën thirrje Prishtinë dhe Beogradit të shfrytëzojnë momentin për bisedime të reja për arritjen e një kompromisi.

XS
SM
MD
LG