Lidhje

Miss Bota 2014 - një afrikano-jugore


Miss Bota për këtë vit është studentja e mjekësisë nga Afrika e Jugut, Rolene Strauss. Bukuroshja afrikano-jugore e mori titullin në një ceremoni madhështore në Londër dje, duke lënë pas 120 konkurrente të tjera. Vendin e dytë e zuri Edina Kulcsar nga Hungaria dhe të tretin Elizabeth Safrit nga Shtetet e Bashkuara.

Ceremonia u transmetua drejtpërdrejt në gjithë botën me një audience prej mbi 2 miliardë vetësh, sipas organizatorëve. Strauss është e treta afrikano-jugore që e fiton këtë titull. Ajo shprehu krenarinë që përfaqësonte Afrikën e Jugut.

Ceremonia e 64 e Miss Botës u mbajt vetëm disa ditë pasi Miss Honduras, Maria Jose Alvarado u vra në prag të pjesëmarrjes në konkurs. Shumë nga pjesëmarrëset nderuan kujtimin e saj.

XS
SM
MD
LG