Lidhje

Ruajtja e trashëgimisë kulturore të Ulqinit


Ulqin, konservimi i monumenteve të trashëgimisë kulturore
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Ulqin, konservimi i monumenteve të trashëgimisë kulturore

Ulqini dhe rrethinat e tij, janë të njohura për një pasuri të madhe të trashëgimisë kulturore që daton që nga koha ilire. Për mbrojtjen e kësaj pasurie të veçantë ka nisur puna në konservimin dhe restaurimin e saj. Ruajtja dhe ekspozimi i këtyre monumenteve krijon mundësi të jashtëzakonshme për nxitjen dhe zhvillimin ekonomik dhe turistik të këtij rajoni. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG