Lidhje

Trump: Nuk kam urdhëruar kurrë shkarkimin e Prokurorit të Posaçëm, Mueller


Presidenti amerikan, Donald Trump tha enjten se asnjëherë nuk e kishte urdhëruar këshilltarin e tij Shtëpisë Bardhë, Don McGahn, shkarkonte prokurorin e posaçëm Robert Mueller, siç thuhet raportin e hartuar nga zoti Mueller për ndërhyrjen ruse zgjedhjet e vitit 2016.

Ndryshe nga ç’ka raportuar mënyrë pasaktë media e lajmeve rreme, - shkruante zoti Trump Twitter, - unë asnjëherë nuk i kam kërkuar këshilltarit atëhershëm Shtëpisë Bardhë Don McGahn shkarkonte Robertin Mueller-in, edhe pse kisha drejtën ligjore për ta bërë këtë. Nëse do doja shkarkimin e Muellerit, nuk kisha nevojë për zotin McGahn ta bënte këtë, mund ta kisha bërë vetë.”

Kreu demokrat i Komisionit gjyqësor Dhomës Përfaqësuesve ka lëshuar një urdhër për detyruar zotin McGahn dëshmojë para komisionit dhe dorëzojë dokumentet përkatëse, por nuk është e qartë nëse Shtëpia e Bardhë do ta pranojë urdhërin.

Presidenti Trump është zotuar se do kundërshtojë çdo kërkesë tillë nga demokratët e Dhomës Përfaqësuesve, po përpiqen hetojnë administratën e tij.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG