Lidhje

Murrizi: sistemi i tanishëm zgjedhor, vrasje e demokracisë


Myslim Murrizi
Myslim Murrizi

Myslim Murrizi, deputet i opozitës parlamentare, thotë se sistemi i tanishëm zgjedhor me lista të mbyllura ka qenë vrasja e demokracisë në Shqipëri dhe ka ngritur shkallën e arrogancës dhe të autokracisë si tek opozita ashtu edhe tek kryeministri.

Murrizi: sistemi i tanishëm zgjedhor, vrasje e demokracisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:49 0:00

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai tha se shqiptarët e ndjejnë veten të përbuzur dhe largohen nga vendi për shkak të politikës së atyre që drejtojnë me metoda autokratike. Sipas tij, listat e hapura kombëtare e minimalizojnë “fuqinë” e individëve të botës së krimit për të qenë deputetë.

Zoti Murrizi është ndër deputetët që e ka ngritur me forcë reformimin e sistemit zgjedhor, që sipas tij është bllokuar për shkak të dëshirës së krerëve të dy partive më të mëdha për të kontrolluar listat e deputetëve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG