Lidhje

NASA lëshon dy satelitë binjakë hënorë në misionin GRAIL

  • Zëri Amerikës

NASA lëshon dy satelitë binjakë hënorë në misionin GRAIL

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA lëshoi dy satelitë binjakë hënorë të njohur si GRAIL, të cilët do të studjojnë fushën e gravitetit dhe strukturën e brendshme të Hënës. Lëshimi i dy satelitëve u shty të enjten dhe të premten për shkak të motit.

Misioni GRAIL synon të krijojë hartën e parë të fushës gravitacionale të Hënës dhe të zbulojë të dhëna të reja për strukturën e brendshme të Hënës. Shkencëtarët shpresojnë që përmes misionit të mësojnë më shumë për krijimin e Hënës dhe nëse përbërja e saj prej grimcash shkëmbore mund të ketë qenë rezultat i përplasjes me një tjetër hënë me përmasa më të vogla, rreth 4 miliardë vjet më parë.

XS
SM
MD
LG