Lidhje

NASA dërgon në Mars sondën InSight.


NASA uli të hënën pasdite në planetin Mars një tjetër sondë të quajtur InSight.

Sondës iu desh të përshkonte atmosferën marsiane brenda një kohe prej 7 minutash, që u quajtën nga specialistët "shtatë minutat e tmerrit”.

Për NASA-n, kjo shënon uljen e tetë në Mars. Misioni dyvjeçar i sondës InSight ka filluar, dhe përfshin analizën e tërmeteve për të mësuar rreth botës së brendshme të planetit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG