Lidhje

Marrëdhëniet NATO – Rusi


Zyrtarët nga NATO dhe Rusia kanë planifikuar të mbajnë takimin e tyre të parë zyrtar në gati dy vjet, duke mbuluar çështjen e Ukrainës, situatën e sigurisë në Afganistan, dhe aktivitetet ushtarake, njoftoi aleanca perëndimore të martën.

Takimi i caktuar për 20 prill në selinë e NATO-s në Bruksel do të zhvillohet në nivel ambasadorësh.


NATO pezulloi të gjithë bashkëpunimin praktik me Rusinë në vitin 2014, në përgjigje të aneksimin e Krimesë nga Moska.


"Ky takim është vazhdimi i dialogut tonë politik, siç është rënë dakord nga Kryetarët e Shteteve dhe Qeverive të NATO-s. Në të njëjtën kohë, nuk do të ketë kthim në marrëdhënie si zakonisht, derisa Rusia të respektojë përsëri të drejtën ndërkombëtare ", tha Jens Stoltenberg, kreu i aleancës, në një deklaratë.

Zoti Stoltenberg tha se Këshilli i takimit NATO-Rusi do të përqëndrohet në nevojën për të zbatuar në tërësi marrëveshjet e Minskut - Marrëveshja e armëpushimit në lidhje me Ukrainën nënshkruar në shtator 2014 nën kujdesin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).
Sekretari i Përgjithshëm i NATOS tha gjithashtu se ekziston nevoja për transparencë për të shmangur keqkuptimet e ardhshme.

Ndërkohë, e ardhmja e Krimesë mbetet i pasigurt, ndërsa presidenti Vladimir Putin thotë se Rusia nuk do të heqë dorë nga gadishulli i Detit të Zi dhe NATO e cila këmbëngul se kurrë nuk do ta njohë aneksimin e Rusisë.

XS
SM
MD
LG