Lidhje

Ndërpriten bisedimet ushtarake dyditëshe mes dy Koreve

  • Zëri Amerikës

Ndërpriten bisedimet ushtarake dyditëshe mes dy Koreve

Koreja e Jugut thotë se bisedimet ushtarake dyditëshe me Veriun u ndërprenë pa marrëveshje, duke shuar shpresat për një shkrirje në marrëdhëniet e tendosura mes dy vendeve.

Një zyrtar i ministrisë koreanojugore të mbrojtjes i tha Zërit të Amerikës se sot pasdite përfaqësuesi i Veriut u largua nga bisedimet që po zhvilloheshin në fshatin Panmunxhon.

Zyrtarët nuk dhanë shpjegime për ndërprerjen e bisedimeve. Por ata thanë se Veriu refuzoi të pranonte dy kushte të paraqitura nga Koreja e Jugut për një takim të nivelit më të lartë.

Koreja e Jugut ngul këmbë që Veriu fillimisht të kërkojë ndjesë për bombardimin e ishullit Jonpjong më 23 nëntor dhe të pranojë përgjegjësinë për fundosjen e një anijeje të Jugut në mars të vitit të kaluar.

XS
SM
MD
LG