Lidhje

Nënpresidenti Bajden zhvillon bisedime me kryeministin irakian Nuri al Maliki


Nënpresidenti Bajden zhvillon bisedime me kryeministin irakian Nuri al Maliki

Nënpresidenti amerikan Joe Biden zhvilloi bisedime me kryeministin Nuri al Maliki sot në Bagdat, disa orë pasi mbërriti në Irak.

Ndalesa e panjoftuar e zotit Biden shënon vizitën e parë të një zyrtari amerikan që kur Iraku miratoi kabinetin e ri muajin e kaluar pas një ngërçi politik që pasoi zgjedhjet me rezultat të paqartë të marsit.

Zyrtarët irakianë thanë se presin që çështja për të mbajtur apo jo disa forca amerikane në vend pas 31 dhjetorit do të dominojë bisedimet e zotit Biden me kryeministrin Nuri al-Maliki dhe presidentin Jalal Talibani.

XS
SM
MD
LG